Булінг – це форма насильства у вигляді травлі, бойкоту, насмішок, дезінформації, псування особистих речей, фізичній розправі тощо. Це явище може мати різні форми та проявлятися у різних ситуаціях.
Булінг може бути:
☑Фізичний – штовхання, бійки, підніжки, нанесення тілесних ушкоджень тощо.
☑Економічний – крадіжки, пошкодження чи знищення одягу та інших особистих речей жертви, вимагання грошей тощо.
☑Психологічний – поширення образливих чуток, ігнорування, погрози, жарти, шантаж тощо.
☑Сексуальний – принизливі погляди, жести, образливі рухи тіла, прізвиська та образи сексуального характеру, зйомка відео у переодягальнях, сексуальні погрози, поширення образиливих чуток тощо.
☑Кібербулінг – приниження за допомогою інформаційно-комунікаційних засобів: мобільних телефонів, інтернету тощо (пересилка неоднозначних фото, обзивання телефоном, зйомка на відео бійок чи інших принижень і викладання відео в мережу, цькування через соціальні мережі).
Якщо у Вас виникли питання, Ви потребуєте підтримки чи поради з питань протидії булінгу, зверніться за консультацією на Національну дитячу гарячу лінію: 116 111 (з мобільного) або 0 800 500 225 (зі стаціонарних телефонів). Дзвінки безкоштовні та конфіденційні.

Відповідно до Кодексу про адміністративні порушення та ЗУ «Про освіту» булінг — це діяння, дії або бездіяльність учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно особи та (або) такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого.

Жертви булінгу переживають важкі емоції — почуття приниження і сорому, страх, розпач і злість. Булінг вкрай негативно впливає на соціалізацію жертви, спричиняючи:

— неадекватнесприймання себе — знижену самооцінку, комплекс неповноцінності, беззахистність;

— негативне сприймання однолітків — відсторонення від спілкування, самотність, часті прогули у школі;

— неадекватне сприймання реальності — підвищену тривожність, різноманітні фобії, неврози;

— девіантну поведінку — схильність до правопорушення, суїцидальні наміри, формування алкогольної, тютюнової чи наркотичної залежності.

Законодавством України запроваджена адміністративна відповідальність за булінг. Статтею — 173-4 кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено, що булінг (цькування), що вчиняється стосовно особи або такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному  або фізичному здоров’ю потерпілого, тягне за собою накладення штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від двадцяти до сорока годин.

Сайт Психологічної Служби Школи пропонує вам ознайомитися з добіркою буклетів, відео та матеріалів за наступною тематикою:

  • Поняття булінг
  • Як відрізнити конфлікт від булінгу
  • Ознаки конфліктних ситуацій
  • Ознаки булінгу (цькування)
  • Як протидіяти булінгу ( поради педагогам, учням та батькам)
  • Номера » гарячих ліній»
  • Відповідальність за вчинення булінгу
  • Кібербулінг: як протистояти
  • Шкільна система протидії агресії і насильству. Рекомендації для вчителів.
  • Як я дізнаюся, що мою дитину цькують? ( Поради батькам).

Бережіть себе, і пам’ятайте — вас є кому захистити!

 

Джерела: https://fp.udau.edu.ua/ua/vihovna-robota/ne-movchi-4-travnya-mizhnarodnij-den-protidii-bulingu2.html